NEpravidelná menčtruacia = nemaj bojaa
20. 6. 2008
Normálna dĺžka menštruačného cyklu sa pohybuje v rozmedzí od 23 do 36 dní. Teda prakticky od troch do piatich týždňov. Často krát za nepravidelným cyklom stojí nejaká porucha, a nemusí sa týkať len hormónov. Absolvovanie lekárskej prehliadky by ste preto nemali odkladať, môže odhaliť ochorenie štítnej žľazy, obličiek, či iný závažný zdravotný problém.
Gynekológovia liečia nepravidelnú menštruáciu hlavne vtedy, ak je sprevádzaná problémami pri krvácaní, napríklad ak sa po dlhšiu dobu neobjavila a potom ju sprevádza veľmi silné a dlhé krvácanie. Veľké straty krvi ženu mimoriadne ohrozujú.
Nepravidelná menštruácia sa v mnohých prípadoch lieči nasadením hormonálnej antikoncepcie, ktorá dostane telo pod kontrolu a navodí umelý cyklus. Bohužiaľ, toto riešenie nevyhovuje každej žene. Naprávať cyklus však možno aj inými spôsobmi. Ak nepatríte medzi osoby, ktoré riešia každý zdravotný problém lekárskym predpisom, mali by ste sa zamyslieť aj nad inými aspektmi, ktoré na cyklus majú vplyv.
Menštruačný cyklus nie je nejaký osamotený dej. Vaše telo reaguje na mnoho podnetov veľmi citlivo, a to sa podpisuje okrem iného aj na menštruačnom cykle. Okrem stresu, ktorý je veľmi významným faktorom sú tu však aj iné činitele. Zamysleli ste sa niekedy nad svojou stravou? Možno sa v nej nenachádza dostatok minerálov a vitamínov, ktoré vaše telo potrebuje. Často krát chýba dostatok zinku, alebo vitamínov skupiny B. Tie je potrebné do stravy doplniť. Veľmi dôležitú úlohu zohráva aj vaše celkové zdravie a hmotnosť.
Ak trpíte inými, hlavne chronickými chorobami, a užívate aj príslušné lieky, môže to mať vplyv aj na váš cyklus. Okrem toho je známe, že príliš nízka či príliš vysoká hmotnosť sa na nepravidelnej či dokonca neprítomnej menštruácii podieľajú veľmi významne. Fyzická aj psychická záťaž môžu váš cyklus rozhádzať. Neprechádzate momentálne náročným obdobím plným stresu, náročným vzťahom, či záťažovým obdobím v práci? Nedostatok spánku, odpočinku a relaxácie môže váš cyklus rozhádzať, a kým sa znova dostanete do "rovnováhy" prejde aj niekoľko mesiacov.
Reflexná masáž nôh
Počas niekoľkých týždňov si pár minút pred spánkom masírujte chodidlá. Krúživými pohybmi stimulujte body v oblasti klenby. Masáž pôsobí blahodarne na hormonálny rytmus.
Správna bylinka
Alchemilka obyčajná bola v germánskych kmeňoch považovaná za zázračnú rastlinu. Jednu lyžicu byliniek zalejte horúcou, no nie vriacou vodou a nechajte päť až desať minút lúhovať. Začnite desať dní pred začiatkom menštruácie a vypite pol litra čaju denne. Alchemilka urobí vo vašom rozhádzanom systéme poriadok.
Joga
Skúste cvik preslávený svojím uvoľňujúcim účinkom. Zmierňuje napätie v dolnej časti chrbtice a vďaka pohybu správneho nádychu stimuluje vnútorné orgány a podbrušie.