Bratislava - Hip-hop je fenomén. Zahŕňa špecifický štýl produkcie hudby, slangu, módy. Je to životný štýl, forma prejavu názorov, reflexia súčasnosti.
A práve hip-hop je u slovenských tínedžerov najobľúbenejším hudobným štýlom. Počúva ho 40 percent mladých ľudí a rap, ktorý k nemu patrí, má rado 17 percent násťročných. Vyplynulo to z prieskumu spoločnosti GfK Slovakia, ktorý sa uskutočnil na vzorke 1000 respondentov vo veku od 12 do 19 rokov.
Hip-hop vznikol v černošských getách
Hip-hop ako subkultúra vznikol v New Yorku v 70. rokoch 20. storočia vo štvrtiach, ktoré obývali prevažne černošskí obyvatelia. Boli to napríklad Bronx, Queens či Brooklyn. Konali sa tam takzvané block parties - neformálne stretnutia susedov a priateľov, ktorí sa spolu bavili a počúvali hudbu, najčastejšie funk a soul.
Prvý dídžeji na týchto udalostiach začali preberať bicie z rôznych pesničiek a vkladať ich do svojích beatov, tým sa stalo ich predstavenie zaujímavejšie a dalo sa naň lepšie tancovať. Po roku 2000 bol už hip-hop rozšírený po celom svete a obsadzoval prvé miesta v hudobných rebríčkoch.
Tým, že hip-hop vznikol v černošských getách, pôvodne reflektoval sociálne problémy a podradné postavenie černochov v Amerike. Texty hovorili aj o diskiriminácii, o živote na ulici a s ním spojenom násilí, odrážali aj rodinné problémy, ktoré sa odvíjali od priam bezvýchodiskovej situácie chudobných černochov.
Hip-hop je trend
Za "krstného otca" slovenskej hiphopovej hudby sa pokladá Dávid zo Senca. Prvé skupiny a interpreti sa objavili v Bratislave (Genuine Gem neskôr Žužuleta), Senci (Ghetto ganx3, 2ja Lo3), Košiciach (Rap Steady Crew) a Piešťanoch (Pa3k Metamorfolord, dnes známy ako Rytmus zo skupiny Kontrafakt).
Slovenský hip-hop je však odlišný od amerického. Hudobný materiál sa podobá, texty však často hovoria o banálnych veciach. Nachádza sa v nich množstvo vulgarizmov, ktoré občas znejú zbytočne.
"Aj vulgarizmami však možno vyjadriť správny názor. Patria ku každodennosti a hip-hoperi reflektujú práve obyčajný život. A tak vulgarizmy prirodzene patria do slovníka hip-hoperov, lebo veď, ľudia sa tak rozprávajú,"povedal pre Aktuálne.sk známy slovenský raper Vec.
Podľa neho je hip-hop trend, ktorý je v súčasnoti v móde. "Je to rebelantská hudba, obdoba punku, ktorá tiež svojho času oslovovala mladých ľudí. A hip-hop v súčasnosti dominuje aj v hudobných médiách, televízna stanica MTV je ním presiaknutá a mladí ľudia sú bezpochyby ovplyvnení tým, čo im médiá ukazujú," dodal.
Tínedžerom imponuje na hip-hope sloboda
Podľa detskej psychologičky Eva Smikovej hip-hop priťahuje mladých ľudí najmä preto, že je to fenomén, ktorému sa nevenujú dospelí. Navyše je akousi formou protestu, čo je pre mladých ľudí atraktívne. To k tínedžerskému veku patrí. Oslovuje ich tanec, hudba, štýl obliekania.
"No mladí by si mali uvedomiť, že nadávky, ktoré sa nachádzajú v hip-hopovej hudobnej produkcii, by nemali byť súčasťou ich bežného slovníka," povedala pre Aktuálne.sk.
Psychologička Ľuba Sládeková si však nemyslí, že by hip-hop zvyšoval vulgárnosť mladých ľudí. "Oni to berú s nadhľadom. Uvedomujú si, že to množstvo nadávok je prehnané a že patrí len k hudbe." Tínedžerom podľa nej imponuje najmä sloboda, ktorá je taká charakteristická pre hip-hop. :))
Komentáre
Prehľad komentárov
Ja sice rap pocuvam a obcas si aj zanadavam v beznom zivote no poznam ludi ktori rap nepocuvaju priam az nenavidia a nadavaju viac ako ja a ini ludia co pocuvaju rap takze to ze rap uci ludi nadavat je srry za vyraz KOKOTINA :)
nadavky ??
(ghost, 4. 3. 2009 19:53)