Dejiny graffiti
6. 3. 2008
Počiatky vzniku tohoto moderného výtvarného umenia siahajú do mesta New York ( New_York_(mesto) ) 60. rokov 20. storočia. Všetko začalo tým, že mladí ľudia začali písať fixami svoje mená/prezývky na všetko okolo seba.
Najznámejší writer tých čias Taki 183 (en), s ktorým New York Times (en) urobili interview, spôsobili, že medzi mladými ľuďmi v celom meste a vo všetkých štvrtiach nastal boom graffiti. Hlavným médiom v New Yorku bol obrovský dopravný systém metra ( Newyorkské_metro ⇒New York City Subway (en) ). Písanie svojho mena sa stalo prestížnou záležitosťou svojského sebavyjadrenia, ten, kto mal najviac podpisov na najrozličnejších miestach, bol uznávaný a mal rešpekt ostatných writerov.
Koncom 70.rokov boli tagy také rozšírené, že kto sa chcel zviditeľniť, musel vymyslieť niečo nové. Farba v spreji bola ten pravý nástroj, ktorým sa dalo v krátkom čase vytvoriť farebnú kombináciu svojo mena, a tým sa odlíšiť od ostatných. Následok bol prechod z jednoduchých podpisov na komplikovanejšie maľby. Rozhodujúce bolo opäť množstvo a hlavne štýl (Style - autentický štýl writera, ktorým píše alebo maľuje svoje meno).
Začiatok 80. rokov bol graffiti naklonený. Média sa začali viac zaujímať o tento nový umelecký smer, samozrejme aj zo strany vandalizmu (Vandalizmus - poškodzovanie), ale podstatné bolo, že writeri si dokázali otvoriť cestu aj do galérií.
Časom sa graffiti stále vyvíjalo. Newyorkskí writeri maľovali stále viac a viac komplikovanejšie, prepracovanejšie a farebnejšie diela. Stále vymýšľali nové štýly a techniky maľovania so sprejom, aby sa odlíšili od ostatných writerov v meste a samozrejme získali si ich uznanie.
Na celosvetovom boome graffiti, ale aj celej hip-hopovej subkultúry ( pozri Hip_hop_(subkultúra) ), sa podpísali filmy ako Style Wars (en), Wild Style (en) a Beat Street (en) nakrútené začiatkom 80. rokov v New Yorku. Tie ukázali širokej verejnosti, čo je Graffiti, Breakdance, Rap a DJ-ing. Vďaka týmto filmom sa graffiti a hip-hop začali ešte rýchlejšie rozširovať po celom svete, po páde socializmu taktiež na Slovensku.
Graffiti, ako umelecký smer, sa od jednoduchých fixových podpisov pretransformovalo do dynamického kreatívneho umenia, z ktorého v priebehu 90.rokov vznikla odnož graffiti - Street Art . Street Art má viacero podôb, napr. obstriekavanie šablón, lepenie nálepiek, plagátov a mozaík, maľovanie lôg a rôznych znakov...
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.